Hoşgeldiniz

info@yurtlojistik.com.tr

444-6-985

444-6-YÜK

Top
 

U-ETDS Hakkında Sorular ve Cevapları

Soru:            U-ETDS (Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi) Yük taşıma bildirimi nedir?

 Cevap:          U-ETDS sistemi, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu (KTK) ve KTY çerçevesinde taşımacılık faaliyetinde bulunan nakliyecilerin taşıdıkları yüklerin bilgilerini e devlet kanalı ve mobil uygulamalar ile bakanlığa kaydetme sistemidir. Bu kayıt işlemine yük taşıma bildirimi denilmektedir. 01 Ocak 2021 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından denetlenmeye başlanacak olan yük taşıma bildirimine bildirim yapmayanlara cezai yaptırım uygulanacaktır.

 Soru:            Yük taşıma bildiriminde istenilen bilgiler nelerdir.

Cevap:          Yük Bildirimi İçin İstenen Bilgiler şunlardır;

-Plaka Numarası

-Plaka Numarası (Motorsuz, römork, yarı römork vb.)

-Birinci Şoför T.C. Kimlik Numarası

-Varsa İkinci Şoför T.C. Kimlik Numarası

-Yüklenme Yeri – İl/İlçe

-Boşaltma Yeri – İl/İlçe

-Yüklenme Tarihi / Saati

-Boşaltma Tarihi / Saati (Tahmini)

-Yükün Cinsi

-Yükün Miktarı

-Taşıma Bedeli

-Yükü Gönderenin Unvanı

-Yükü Alanın Unvanı

Soru:            Yük taşıma bildirimi yapmak için ücret ödeyecek miyim?

 Cevap:          Firmamıza kayıtlı bütün sürücüler yük taşıma bildirimlerini yükleyecekleri mobil uygulamamız üzerinden kolay ve ücretsiz olarak yapabilirler.

Akıllı telefon kullanmayan üyelerimiz yük taşıma bildirimini her yüklediği yükte telefon ile arayarak veya whatsapp üzerinden manuel bildirim yapabilecekler. Manuel yük taşıma bildirimi iş gücü gerektirdiği için ücretlidir.

 Soru:            Birden çok yere dağıtmalı parsiyel (parça) yüklerde uğradığımız her nokta için ayrı ayrı yük bildirimi mi yapacağız yoksa her biri için tek bir bildirim mi yapacağız?

Cevap:          Parsiyel taşımalarda en son boşaltacağı müşterinin bilgilerini girmesi yeterli. Dağıtmalı yüklerde en son ve en uzak mesafe hangisi ise sadece onu girmesi yeterlidir.

 Soru:            Bu yeni sistemde yük taşıma bildirimini yapınca kendi faturam ile çalışmaya devam edebilecek miyim yoksa Ege Yurt faturası ile mi çalışmam gerekecek? Nakliye alacaklarım için kendi hesabımı kullanabilir miyim yoksa Ege Yurt hesabını kullanacağım?

 Cevap:          Üyelerimiz kendi nam ve hesabına kendi faturası ile daha önce çalıştığı şekilde çalışmaya devam edebilirler. Hiçbir değişiklik olmadan eski usul çalışmak isteyenler çalışabilirler. Bu üyelerimiz sadece yük bildirimini yaparak faaliyetlerine devam edebilirler.

Ege Yurt faturası ile çalışmak isteyen müşterilerimiz bizim faturamız ile de çalışabilirler. Bunun için bütün altyapı çalışmalarımız hazır. Elektronik fatura mükellefi olduğumuz için faturayı elektronik ortamda whatsaptan gönderebiliyoruz. Her müşterimizin kendi adına bir banka hesabı tanımlıyoruz ve bu hesabı kullanma yetkisini de ruhsat sahibine veriyoruz. Müşterilerimizin böyle bir talebi olmaz ise kendi nam ve hesaplarına çalışmaya devam edebilirler. Burada seçim müşterimize ait olacaktır.

Soru:            Şehir içi taşımalarda veya 6 saat içerisinde teslim edilecek taşımalarda yük taşıma bildirimi yapmam zorunlu mu?

Cevap:          Kantar görmeyen şehir içi taşımalarda veya 6 saat içerisinde teslim edilecek taşımalarda eğer kantardan geçmediler ise bildirim yapmayabilir diye bir çıkarım yapıyoruz. Detayını denetlemeler başlayınca birlikte göreceğiz. İlk başlarda biraz esnek davranacaklar diye düşünüyoruz. Fakat bunun sorumluluğu tamamen sürücüye ait. Biz her yüklerini bildirsinler diye akıllı telefonlar için mobil uygulama hazırlayıp telefonlara yüklenmesini istiyoruz. İsterse günlük 100 bildirim bile yapabilir sınır yok ama yönetmelik şu şekildedir;

“C2, C3, K1, K3, L1, L2, N1, N2, R1 ve R2 yetki belgesi sahipleri; taşımasını üstlendikleri eşyalar için fatura/e-fatura ve/veya irsaliye bilgileriyle birlikte, beşinci fıkrada belirtilen bilgileri, eşyanın kabul edildiği saatten, en geç 6 saat sonrasına kadar Bakanlığın U-ETDS sistemine işlemek/iletmek zorundadırlar. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine 10 uyarma verilir.”

 Soru:            Fatura olmadan yük bildirimi yapılabilir mi?

 Cevap:          Evet yapılabilir.

 Soru:            Devamlı aynı sabit bir işte sabit bir hatta hep aynı yükü taşıyorum. Her seferinde yük bildirimi yapmam gerekiyor mu?

 Cevap:          Hayır gerekmiyor. Ayda bir bildirim yapmanız yeterli olacak. Yola çıkış tarihini bugün seferin bitiş tarihini 30 gün sonrasına olacak şekilde bildirim yapabilirsiniz.

Soru:            Geçtiğimiz sene U-ETDS ile birlikte uygulanacak olan ve nakliyecilerin uygulanmaması için grev yaptıkları Takograf verilerini bildirme zorunluluğu 1 Ocakta yine yürürlüğe girecek mi? Takograf verileri bildirme yönetmeliği ile yük taşıma bildirimi yönetmeliği aynı yönetmelik midir?

 Cevap:          Hayır takograf verileri bildirme yönetmeliği ile yük taşıma bildirimi yönetmeliği aynı yönetmelik değil ayrı ayrı yönetmeliklerdir. Takograf verilerini bildirme zorunluluğu yönetmeliği 2020 yılında ertelenmiş ve 2024 yılında yürürlüğe girecektir. Bu ertelemede takograf verileri bildirme yönetmeliği değil göndermeyenlere cezai işlem uygulama zorunluluğu ertelenmiştir. İsteyen yine takograf veri bildirimlerini yapmaktadır. Geçen seneki grevlerin hepsi takografdaki çalışma sürelerinin denetlenmesine karşı yapılan grevlerdi.

 Soru:            U-ETDS sistemine kimler yük bildiriminde bulunmak zorundalar.

 Cevap:          Karayolunda ticari amaçlı yük taşıyan herkes yük taşıma bildirimi yapmak zorundadır. Sadece şahıs adına kayıtlı K1 belgesi sahiplerine cezai işlem uygulanması 1 yıl süre ile 2022 yılına ertelenmiştir. Bu süre içerisinde yine yük taşıma bildirimi yapmaları gerekmektedir. Bireysel K1 belgesi sahipleri eğer yapmazlar ise 2022 yılına kadar cezai işlem değil sözlü uyarı ile uyarılacaklardır. Bu süre şahıs K1 belgesi sahiplerine uyum süresi olarak verilmiştir. Şirket adına olan K1 belgeleri bildirim yapmak zorundadırlar ve yapmadıkları takdirde cezai işleme maruz kalacaklardır.

Soru :      Yük bildirimi yapılınca  fatura kesmek zorunlumu ?

Cevap:    Hayır fatura kesmek zorunlu değildir. Yük bildirimi ile fatura arasında hiçbir bağlantı yoktur. Konu sadece Ulaştırma Bakanlığı ile alakalıdır Maliye Bakanlığı sisteme dahil değildir.

Soru:     Sefer süremiz birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir bu durumda  yük taşıma bildirimini nasıl yapacağız?

Cevap:   Tahmini varış tarihi süresi birkaç gün veya birkaç hafta sonrası olarak da yazılabilir bunun herhangi bir engeli yok.

Soru:    Yük bildirimini yapacağımız uygulamaya nasıl ulaşabiliriz?

Cevap:  Ege Yurt üyelerine özel hazırladığımız yazılımımız bütün üyelerimizin anketlerini doldurdukları zaman aktif olacak ve sizlere sms ile kullanıcı adı şifreniz gönderilecektir.

DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN

0542 238 73 38

NOLU ÇAĞRI MERKEZİ NUMARAMIZI ARAYABİLİRSİNİZ

Uygulamayı indirmek için Tıklayın.

Call Now Button